Red Dot Model R-9720 39,000 BTU Remote Mount Condenser 12 VDC with In-Line Drier - R-9720-12P
Red Dot
MPN:
R-9720-12P
APN:
R-9720-12P
SKU:
UPC:
Weight:
50.26 LBS
so_moq:
1
so_qi:
1
NA:
NA
Special Order Available:
Increments of 1
QPO:
0
COO:
US
HarmonizeCode:
MPN:
R-9720-12P
APN:
R-9720-12P
Red Dot Model R-9720 39,000 BTU Remote Mount Condenser
The R-9720 is the industry’s most versatile and rugged remote mount condenser. Its unique design allows installation on a horizontal surface or mounted below a roof or floor panel simply by changing two hose connectors. Suitable for off-highway applications, commercial trucks, or specialty vehicles where a radiator-mount or rooftop condenser cannot be used. 24V version available - see model R-9720-12-24P.
PRODUCT SPECIFICATIONS:
  • Red Dot Part No.: R-9720-12P
  • Voltage: 12 VDC with In-Line Drier
  • Capacity: 39,000 BTU/Hr. (8.8 kW)
  • Condenser Coil: Copper tubing, aluminum fins and plated steel headers
  • Current Draw: 12.3 amps @ 13.6 VDC (includes 4 amps for A/C clutch)