Red Dot R-2000 17,000 BTU On-Road Headliner Air Conditioner Unit 24 VDC for HD Vehicles - R-2000-11-24P
Red Dot
MPN:
R-2000-11-24P
APN:
R-2000-11-24P
SKU:
UPC:
Weight:
28.32 LBS
so_moq:
1
so_qi:
1
NA:
NA
Special Order Available:
Increments of 1
QPO:
0
COO:
US
HarmonizeCode:
MPN:
R-2000-11-24P
APN:
R-2000-11-24P
The Red Dot R-2000 On-Road Headliner Air Conditioner Unit 24 VDC R-2000-11-24P can be mounted in virtually any cab and oriented in whatever direction suits your space. The R-2000 is also an effective auxiliary cooling unit in vans, motor homes, and small delivery vehicles. With a low profile and small footprint.
Available 12V version R-2000-11P.
PRODUCT SPECIFICATIONS:
  • Red Dot Part No.: R-2000-11-24P
  • Cooling BTU: 17,000 BTU/Hr @ 36°F (5 kW @ 2.2°C) refrigerant temperature and 80°F (26.7°C) wet bulb entering air
  • Volts: 24 VDC
  • Air Flow: 235 CFM (400 m3/h)
  • Weight: 24 lbs. (11 kg)
  • Current Draw: 9.3 amps @ 27.2 VDC (includes 2 amps for A/C clutch)
  • Refrigerant: R-134a
  • Controls: Three-speed fan, adjustable thermostat
  • Dimensions: See image #2
APPLICATIONS:
  • Trucks
  • Refuse
  • Vans
  • RV
NOTE: Condenser, Compressor and General Purpose Installation Kits not included.
                                                                      R-2000 SYSTEM ORDERING GUIDE
    R-134a NOTES
UNITS
R-2000-11P
R-2000-11-24P
12 VDC
24 VDC
CONDENSER
R-6160
Roof Mount
77R0650 / RD-4-3724-0P - Universal
INSTALLATION KIT
Rooftop condenser
Rooftop condenser
Front mount condenser
Front mount condenser
78R1070
78R1077
ATCO version
EZ Clip version
EZ Clip version
ATCO version
COMPRESSOR   Requires compressor and mounting kit  See 75 Series Compressor section
Product Condition: NEW
Red Dot Headliner A/C 24V R-2000-11-24P