Red Dot R-297 Auxiliary Double Blower Heater 24VDC for HD Vehicles - R-297-0-24P
Red Dot
MPN:
R-297-0-24P
APN:
R-297-0-24P
SKU:
UPC:
Weight:
12.00 LBS
so_moq:
1
so_qi:
1
NA:
NA
Special Order Available:
Increments of 1
QPO:
0
COO:
US
HarmonizeCode:
MPN:
R-297-0-24P
APN:
R-297-0-24P
The Red Dot R-297 is a powerful, three-speed floor-mounted heater for cabs used in demanding environments. 12V version available - see model R-297-0P.
PRODUCT SPECIFICATIONS:
  • Part No.: R-297-0-24P
  • JBAR Part No.: EE702-2-24R
  • Voltage: 24V
  • BTUS Heating - 28,000 BTU/Hr
  • Air Flow: 300 CFM (510 m3/h)
  • Weight: 9.8 lbs. (4 kg)
  • Current Draw: 6A @ 27V