Red Dot R-290 Auxiliary Heater 24VDC with Single Blower and 5/8 in. Fitting Floor Exit for HD Vehicles - R-290-4-24P
Red Dot
MPN:
R-290-4-24P
APN:
R-290-4-24P
SKU:
UPC:
Weight:
8.51 LBS
so_moq:
1
so_qi:
1
NA:
NA
Special Order Available:
Increments of 1
QPO:
0
COO:
US
HarmonizeCode:
MPN:
R-290-4-24P
APN:
R-290-4-24P
PRODUCT SPECIFICATIONS:
  • Red Dot Part No.: R-290-4-24P
  • MEI Part No.: 10-9835
  • AirSource: 10-9835
  • Truck Air: 50-9835
  • Freightliner Part No.: RDH R290 4 24
  • Mack Part No.: 4379-R290424
  • Paccar Part No.: R290-4-24
  • Voltage: 24V
  • Air Flow: 220 CFM (373 m3/h)
  • BTUs Capacity: 20,000 BTU/Hr @ 150°F (5,040 kcal/h @ 65.6°C) air temp. rise
  • Current Draw: 2.7 amps @ 27.2 VDC (high speed)